Yönetim

Polat Tower Residence Yönetimi İşletme Müdürlüğü aracılığı ile, 7 gün 24 saat sizlere hizmet vermektedir.

İşletme Müdürlüğü 1 işletme müdürü, 3 vardiya amiri ve personeliyle aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

İşletme Müdürlüğümüz Residence içinde Asma Kat(Asansörde A butonu) Yönetim tabelası bulunan ortak alan içindedir.

İletişim Bilgileri


Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma: 08:00 - 18:00
  • Cumartesi: 09:00 - 15:00
  • Pazar: Kapalı

HİZMETLER

Elektrik ve mekanik teknik elemanlarından oluşan bir ekip ile vardiya düzeninde 24 saat esasına göre teknik destek sağlanmaktadır.

Teknik servis elemanları residence ortak mekanların bakım ve onarımının yapılması ve bağımsız bölümlere teknik destek verilmesi faaliyetlerinde bulunurlar. Bakım ve onarım faaliyetleri olarak residence genel mekanlarında oluşabilecek elektrik ve mekanik problemlerinin giderilmesi, klima santrallerinin, jeneratör sisteminin, iklimlendirme sistemlerinin, arıtma ve ısıtma sistemlerinin bakım ve onarımının yapılması, bağımsız bölümlerde oluşabilecek mekanik,elektrik, ısıtma ve iklimlendirme sistemleri arızalarının giderilmesi ve bakımının yapılması faaliyetlerinde bulunurlar. Aynı zamanda bağımsız bölümlerde tadilat, tamirat, montaj ve demontaj gibi faaliyetlerde de bulunurlar.

Polat Tower Residence için 5188 sayılı Özel Güvenlik yasası kapsamında alınmış özel güvenlik izni mevcuttur. Bu bağlamda Polat Tower Residence de 24 saat esasına göre güvenlik hizmeti verilmektedir.

1. Güvenlik Görevlileri; ana girişler ve çıkışlarda , residence resepsiyonda ve CCTV otomasyon merkezinde 24 saat esasına göre görev yapmakta ve gece belirlenmiş devriye saatlerinde devriye görevi icra etmektedirler.
2. Fiziki Güvenlik Hizmeti; CCTV, Görüntülü İntercom ve Elektronik Devriye Tur Kontrol Sistemi, kart okuyuculu ve şifreli blok giriş sistemleri ile takviye edilerek en üst standartlarda güvenlik sağlanmaktadır.
3. Residence giriş kapısından giriş yapan tüm ziyaretçiler (konuklar, servis elemanları, sipariş getirenler vb.) daire sakinlerinden teyit alınarak içeri alınırlar.

Polat Tower Residence özelliklerine uygun olarak risk analizi yapılmış ve 5188 sayılı yasada öngörülen şekilde hazırlanan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylanmış Koruma ve Güvenlik Planı mevcuttur. Konuya ilişkin olarak sabotaj, yangın, hırsızlık, baskın, toplu hareketler gibi risklere karşı tatbikat ve eğitimler periyodik olarak planlanmakta ve icra edilmektedir.

Bağımsız bölümler haricinde kalan ortak alanlar temizlik görevlileri tarafından belirli bir program dâhilinde temizlenmektedir. Çöpler günde iki defa katlardaki çöp odalarında bulunan çöp kovalarından toplanarak çöp toplama merkezine indirilmektedir. Bağımsız bölümler için binaya temizlik hizmeti veren firma tarafından randevu ile daire temizliği, kuru temizleme, halı yıkama gibi temizlik hizmetleri verilmektedir.

Otomasyon elemanları vardiya düzeninde 24 saat esasına göre teknik destek sağlanmaktadır . Otomasyon personeli binaya kurulu olan otomasyon sisteminden kontrol ve takibi yapılabilen 35346 noktadan gelebilecek arızaları takip eder, meydana gelen arızaları nöbetçi müdür ile paylaşarak arızaların kısa zamanda giderilmesini sağlar. Bağımsız bölüm sakinlerine daire otomasyon sistemi kullanma bilgisi, internet kullanma ve kurulumu gibi teknik destek sağlamaktadır.

Resepsiyon elemanları vardiya düzeninde 24 saat esasına göre destek sağlanmaktadır. Bağımsız bölümlere gelen misafirler, sipariş ve kurye için görüntülü interkom cihazı ile daireyi arayarak daire sakininden onay alma, gelen postayı dairenin posta kutusuna atma faaliyetlerinde bulunurlar.

Polat Tower Residence bünyesinde kurlu olan callcenter bina sakinlerinden gelen öneri ve şikayetlerin alınması, herhangi bir teknik destek ihtiyacı için anında müdahale edilebilmesi için kurulmuş bir birimdir. Meskenlerden gelen şikayetler callcenter tarafından sıraya alınarak en hızlı ve kalıcı çözüm için gerekli birime aktarılır.


TAŞINMA VE TADİLAT

Residence Bina İşletme Müdürlüğümüze gelerek öncelikle belgelerle kanıtlanarak (tapu veya kira kontratı) “Malik /Kiracı Atama Formunu” doldurmanız gerekmektedir. “Residence Sakinleri Atama Formu” yeni kat maliki veya kiracısı tarafından eksiksiz doldurulmalı ve bizzat kendisi tarafından müdürlüğümüzde imzalanmalıdır.

Polat Tower Residence binasına yeni taşınmalarda “İstenen Belgeler” aşağıda belirtilmiştir:

• Dairede yaşayacaklar İçin kimlik bilgileri (T.C. Kimlik Numarası Kesinlikle Verilmelidir.)
• Yabancılar İçin uluslararası pasaport fotokopisi ve Türkçe yeminli tercümesi
• Otopark giriş çıkışları için aracınızın plaka bilgileri

Not: Binaya taşınacak olan malik ya da kiracıların yasalar gereği 20 (yirmi) gün içinde Fulya Mahallesi Muhtarlığı’na ikamet kaydı yaptırmalarının gerekli olduğunu hatırlatırız.

Muhtarlık kaydınızı gerçekleştirmeniz için:
Daha önceki kayıtlı olduğunuz Muhtarlık`tan alacağınız bir nakil belgesi, nüfus cüzdan fotokopiniz ve bu formu eksiksiz doldurmanız halinde tarafımızdan alacağınız “Oturumunuza İlişkin Yazınız” ile birlikte Fulya Mahallesi Muhtarlığı - Bahçeler Sok. No: 4 Mecidiyeköy (0212) 211 50 44 – (0212) 266 33 33 adresine gitmeniz gerekmektedir.

Polat Tower Residence'a taşınmak isteyen sakinlerin binamıza taşınmadan önce yönetim ile irtibata geçerek dairede kullanılan otomasyon sistemi hakkında otomasyon personeli tarafından bilgi almaları gerekmektedir.

Polat Tower Residence sakinlerinin binaya giriş ve çıkışlarında kullanacakları PTR manyetik kartına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca her dairenin 1 araçlık otoparkı olduğundan 1 adet manyetik otopark(sadece araç) giriş çıkış kartı çıkarmaları gerekmektedir. Bu kartlar olmaksızın otoparka ve binaya giriş çıkış yapılamamaktadır.

Polat Tower Residence Sakinleri Daire ve ortak alan hizmetleri için 1500 no.lu servis takip telefonunu arayarak 7 gün 24 saat sorunlarını ve isteklerini bildirebilirler.

Ana gayrimenkul komplike ve hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesini pek zorunlu kılan tesislerden oluşmaktadır. Hizmetlerin aksamaması esas olduğu gibi, aksamasının tüm bağımsız bölüm maliklerini ilgilendirme ihtimalleri fazladır. Bu nedenle ana gayrimenkuldeki her bir bağımsız bölüm sahibinden arsa payı oranı ne olursa olsun yapılacak harcamalarda kullanılmak VE İŞLETME PROJELERİNDEKİ AİDATLARIN ASGARİ MİKTARI YERİNE GEÇMEK üzere; 1.000 ABD. Dolarına tekabül edecek (T.C. Merkez Bankası efektif satış kurundan ) bir asgari avansın alınması ve Bu miktarın yapılan harcamalar sonucu 500-ABD. Doları karşılığına eksilmesi halinde 1.000 ABD. Doları karşılığına tamamlanması, esası getirilmiştir. Her kat maliki bu esasa uymak ve harcama yapmasa dahi bu miktar avans olarak bulundurmak(ödemek) zorundadır. Her yıl Şubat ayında yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında, Yukarıda belirtilen avansın ve asgari tutarın Türk Lirası karşılığı belirlenir ve uygulanır.

Taşınacağınız bağımsız bölümde taşınmadan önce tadilat yapacaksanız Bina İşletme Müdürlüğü ile irtibata geçerek tadilat kurallarına ve saatlerine göre hareket etmeniz gerekmektedir.